FEFCO katalóg

FEFCO kódy, skratky a symboly

FEFCO –  Fédération Européenne des Fabricants de Carton Ondulé (Európska federácia výrobcov vlnitej lepenky)
Systém štandardných konštrukcií vypracovala Európska federácia výrobcov vlnitej lepenky FEFCO. Používané identifikačné kódy sú medzinárodne platné.

Katalóg na stiahnutie – FEFCO Code Pdf dokument

Cieľom FEFCO katalógu je zjednodušiť rozlíšenie jednotlivých druhov konštrukčných skupín kartonážnych výrobkov pomocou jednoduchých medzinárodných symbolov, ktoré sa používajú pri nákresoch konštrukčných riešení. Vďaka tomu je v každom technickom nákrese jasné, ktorá strana krabice je vonkajšia, kde sú otvory a kde sa nachádzajú mäkké miesta, prípadne úseky s perforáciou.

Všetky rozmery sú vnútorné rozmery a udávajú sa v mm nasledujúcim spôsobom: L (dĺžka)B (šírka)H (výška).
/v – pri dvojdielnych skladacích krabiciach sa výška horného dielu obalu (veka) alebo dna udáva ako štvrtý rozmer
/o – pri krabiciach s presahujúcimi klopami sa presah udáva ako štvrtý rozmer

Zostavenie krabice môže byť:

  • M = Manuálne
  • A = Automatické
  • M / A = Manuálne nebo automatické
  • M + A = Kombinácia manuálne / automaticky

 

Číselné kódy základných konštrukcií obalov sú vždy 4 miestne a začínajú 0. Prvé dvojčíslo kódu označuje názov skupiny konštrukcie (napr. klopová krabica, krabica s vekom a pod.), druhé dvojčíslo zase špecifikáciu konštrukcie (napr. klopová krabica s priliehajúcimi vonkajšími klopami a pod.).  V súčasnej doba ale už základné kódy nepostačujú k označeniu konštrukcie obalov. Potom je možné kombinovať rôzne typy kódov. Označenia v tomto prípade zahŕňajú obe alebo všetky použité štandardné konštrukcie, ktoré sa udávajú v poradí zhora.FEFCO rozdelila kartónové obaly na základe technológie výroby a konštrukčných detailov do 8 skupín:

01xx – Prírezy

Rolky a hárky sa skladajú z jedného kusa vlnitej lepenky bez spojov a zlepení. Slúžia ako výstuž alebo výstelka, ktorá má za úlohu chrániť materiál v širokom spektre priemyselných, dekoratívnych či konštrukčných produktov. Rolky a hárky majú okrem ochrany produktov taktiež oddeľovaciu funkciu.

02xx – Klopové krabice

Klopové krabice sa skladajú z jedného kusa vlnitej lepenky, ktorá je na jednej strane zlepená, zošitá alebo inak spojená, a štyroch klop na spodnej aj hornej strane.  Klopové krabice sa vyrábajú z troj-, päť- a sedemvrstvovej vlnitej lepenky a dodávajú sa v rozloženom stave.

03xx – Krabice s vekom

Krabice s dnom a vekom sa skladajú z viac než jedného kusa, zvyčajne z veka a/alebo dna, ktorý sa zasúva na telo krabice. Konštrukčne sa stretávame s modelmi, keď sa vrchný diel zasúva na spodný, prípadne, keď sa oba diely nasúvajú na telo obalu.

04xx – Skladacie obaly, tvarové výseky

Skladacie obaly, tvarové výseky sa zvyčajne skladajú len z jedného kusa vlnitej lepenky a využívajú sa najmä na balenie ľahších predmetov, ako je kozmetika, cukrárenské výrobky, sušené a mrazené polotovary, obaly na čaj, kávu alebo vo fotografickom priemysle.

05xx – Zasúvacie obaly a plášte

Zasúvacie obaly sa skladajú z viacerých do seba sa zasúvacích krúžkov, manžiet a dutiniek. Zasúvacie obaly často bývajú súčasťou iných typov konštrukcií (napríklad klopových krabíc) a majú propagačnú a estetickú funkciu.

06xx – Pevné krabice

Tieto obaly sa skladajú z dvoch bočných strán a stredového dielu, ktorý tvorí dno a veko krabice. Jednotlivé diely sa následne zošijú, vďaka čomu získajú veľkú pevnosť a odolnosť. Tieto vlastnosti ich predurčujú na to, aby sa využívali ako ochranný alebo prepravný obal ťažších predmetov.

07xx – Skladané a lepené obaly

Ide väčšinou o jeden prírez, ktorý sa dodáva v plochom stave a ktorý je možné ľahko a rýchlo zložiť. Viacbodovo lepené obaly sa dajú skladať ručne aj strojovo a po zložení sa obal uzavrie pomocou klop alebo zásuvnej lamely. Tak ako všetky obaly, aj viacbodovo lepené obaly je možné podľa potreby upraviť.

09xx – Vnútorné vybavenie obalov

Ide najmä o doplnky obalov, ako sú vložky, mriežky, separačné priehradky, fixácie a pod. Vnútorné vybavenie má za úlohu nielen oddeľovať výrobky v rámci krabice, ale ich aj chrániť pred poškodením
0900